sobota, 25 stycznia 2014

Susan Elizabeth Philips

W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam jedną z moich ulubionych autorek romansów współczesnych - Susan Elizabeth Phillips.

Susan Elizabeth Phillips jest jedną z najpopularniejszych amerykańskich autorek. Jej pełne życia, błyskotliwe, wesołe współczesne powieści o miłości zachwycają czytelniczki na całym świecie. Zajmują wysokie miejsca na listach bestsellerów "The New York Times" i są laureatkami prestiżowych nagród, m.in. Romantic Times Lifetime Achievement Award. W 2000 roku Susan Elizabeth Phillips została uhonorowana najwyższym wyróżnieniem przyznawanym autorkom literatury kobiecej: wpisem do Romance Writers Association Hall of Fame (Lista Sław Stowarzyszenia Amerykańskich Autorów Romansów).

Powyższe informacje wszyscy znamy ponieważ zawarte są na okładce każdej książek Phillips. A czego nie wiemy?

W jaki sposób Susan Elizabeth Phillips zaczęła pisać?
Okazuje się iż był to czysty przypadek. Po urodzeniu drugiego dziecka Susan zrezygnowała z pracy i postanowiła zostać z dziećmi w domu. W 1976 wraz z mężem przeprowadzili się z Ohio do New Yersey gdzie zaprzyjaźniła się z Claire Lefkowitz. Susan and Claire często rozmawiały o książkach które lubiły czytać, aż w końcu postanowiły razem napisać książkę. Miały dopiero połowę rękopisu, kiedy postanowiły skontaktować się z redaktorem Dell Publlising. I tak z połową rękopisu książki oraz z drugą połową streszczenia fabuły zostały zaakceptowane przez Redaktora. Ich książka The Copeland Bride została opublikowana w 1983 roku pod pseudonimem Justine Cole. Po wyprowadzce Claire, Susan postanowiła sama pisać powieści pod swoim prawdziwym nazwiskiem. Co ciekawie, żadne książka Susan nie została nigdy odrzucona przez wydawcę. 

 A jakie książki czyta autorka romansów?
Susan lubi książki takie jakie sama pisze, czyli romantyczne i zabawne. Jak sama podkreśla w wywiadach nie lubi książek  przygnębiających. Lubi czytać książki takich autorek jak: Kristin Hannah, Patricia Gaffney, Sarah Ptak, Kathryn Stockett, Lisa Lutz, Loretta Chase, Laura Kinsale, Jill Barnett, Pam Morsi, Georgette Heyer i Mary Balogh. Przyjaźni się również z Margaret Watson i Cathie Linz, ale prawdziwym "Bogiem" literackim jest dla niej Jayne Ann Krentz.

Ile czasu zajmuje Susan napisanie jednej książki?
Wbrew pozorom pisanie staje się dla Susan coraz trudniejsze, dlatego też napisanie jednej książki zajmuje jej około dwóch lat. Wie, że w porównaniu do innych pisarzy jest to bardzo długi czas, ale ona musi dobrze poznać się ze swoimi bohaterami oraz zrozumieć ich zachowanie. 

Kiedy możemy się spodziewać następnej książki Susan?
Następna publikacja przewidywana jest w Stanach Zjednoczonych w połowie lipca 2014 roku. Autorka już wybrała tytuł do nowej książki, ale z czytelnikami podzieli się nim dopiero w lutym 2014 roku na swojej stronie internetowej. 

Cykl Chicago Stars/Bracia Bonner
Najbardziej znaną serią jest Cykl Chicago Stars/Bracia Bonner. Seria ta zakończyła się na tomie 7 "Urodzony Uwodziciel" (2007) i mimo próśb (błagań :-)) fanów autorka nie zamierza jej kontynuować.

Po przeczytaniu prawie wszystkich książek Phillips mogę z cała pewnością stwierdzić, iż w książkach powtarzają się głównie dwa motywy:
1. Świat filmowy: aktorzy, celebryci, śledzący każdy krok paparazzi oraz
2. świat rozgrywek sportowych ze szczególnym uwzględnieniem golfu oraz futbolu.
Mimo iż motywy przewodnie są tylko dwa to śmiało mogę powiedzieć, iż każda książka jest inna i nie sposób się przy nich się nudzić. Książki Phillips się nie czyta, je się wprost pochłania. Pełne są niesamowicie zabawnych dialogów, a każdy bohater jest tak wykreowany jakbyśmy go znali osobiście :-)

Twórczość (książki wydane w Polsce):

Arena
Czyż ona nie jest słodka?
Laleczka
Na przekór wszystkim
Pierwsza Dama
Słodka jak miód
Włoskie wakacje
Wyobraź sobie...
Z miłości

Cykl Chicago Stars/Bracia Bonner

To musiałeś być Ty (tom 1)
Podróż do nieba (tom 2)
Kandydat na ojca (tom 3)
Odrobina marzeń (tom 4)
Natchnienie (tom 5)
Idealna para (tom 6)
Urodzony uwodziciel (tom 7) 

Cykl Wymyślne zachcianki
Wymyślne zachcianki (tom 1)
Nie będę damą (tom 2)
Nikt mi się nie oprze (tom 3)
Panna młoda ucieka (tom 4)


Ponieważ uwielbiam Phillips w kolejnych postach można się spodziewać kilku jej książek. A czy wy czytaliście jakieś książki Phillips? Podzielcie się z nami swoją opinią.

                                                                             MDream


2 komentarze:

  1. Nie czytałam żadnej książki Phillips i nawet nie wiedziałam o jej istnieniu aż do teraz, ale tak bardzo mnie zainteresowałaś, że koniecznie chce poznać jej twórczość, bo uwielbiam czytać romanse.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja też uwielbiam romanse, ale nie czytałem jej książek

    OdpowiedzUsuń