wtorek, 28 stycznia 2014

Erica Spindler - Jesteś jak ogień


Autorka: Erica Spindler
Tłumaczenie: Klaryssa Słowiczanka
Tytuł oryginału: Red
Rok wydania oryginału: 1995
Rok wydania polskiego: 2000
Ilość stron: 473
Wydawnictwo: Arlekin
ISBN: 83-7149-760-1

Od Wydawcy: 

Becky Lynn Lee była nikim. Każdy mógł ją bezkarnie skrzywdzić, złamać jej życie. Miała jednak swoje marzenia. Kiedy więc uznała, że nic jej nie trzyma w mieścinie, gdzie wszyscy nią gardzą, wyruszyła w świat - tam, gdzie marzenia się spełniają.

Jack Gallagher również żył marzeniami. Pragnął zostać sławnym fotografem, którego nazwisko będzie na ustach wszystkich. Słynniejszym niż ojciec, który go odrzucił, i większym niż brat, który skupił na sobie ojcowską miłość. Był głodny sukcesu. Piął się do góry. Miał talent i wiedział, czego chce. 

Połączył ich świat reklamy i mody, świat wielkich pieniędzy, wielkiej sławy - i wielkich iluzji. Oboje marzyli o tym świecie. Znaleźli w nim miłość, lecz czy i ona nie okaże się iluzją, która znika, kiedy gasną światła reflektorów?


"Jesteś jak ogień" to pierwsza duża powieść Eriki Spindler, która ukazała się w Polsce. W ciągu pięciu lat, jakie upłynęły od jej pierwszego wydania, jej kariera rozwijała się błyskawicznie, a znawcy literatury dla kobiet wróżyli jej sławę porównywalną do takich autorek jak Danielle Steel, Nora Robert czy Sandra Brown. Erica Spindler  obecnie cieszy się popularnością na całym świecie (w Japonii ukazał się nawet komiks, oparty na motywach "Jesteś jak ogień").


Moja opinia:

Współczesna bajka o Kopciuszku? Niby tak, ale bajką ja bym tej książki nie nazwała. Nasza bohaterka w wieku 16 lat już wiedziała że nie może na nikim polegać tylko na sobie. Becky należy do tzw. "białej hołoty".  Jest biedna i osamotniona. Mieszka z ojcem alkoholikiem, który przepija każdego centa, matką podporządkowaną woli ojca oraz z bratem któremu w głowie koledzy, alkohol, imprezy i dziewczyny. Jedynym oparciem dla niej jest panna Opal - właścicielka zakładu fryzjerskiego, która dała jej pracę oraz próbuje pomóc rozwiązać problemy dziewczynki. 

"Chociaż zmęczona, bezradna i bezbronna, zacisnęła z determinacją pięści. Nie podda się. Nie podda się, jak poddała się jej matka. Nie."


Dopiero kiedy doszło do tragedii, Becky ucieka z miasteczka i postanowiła zawalczyć o swoją przyszłość. Ciężko pracowała aby przetrwać w wielkim mieście. Kiedy poznała Jacka, Jack był dopiero początkującym fotografem, który próbował zdobyć większą sławę niż jego ojciec. Myślała że wreszcie jest bezpieczna i szczęśliwa, ale w świecie biznesu, pieniędzy, zdobywania nowych klientów i kontraktów ktokolwiek może być szczęśliwy? Czy w walce o sławę liczy się przyjaźń, miłość i zaufanie?

Becky znowu czuje się zdradzona, upokorzona i samotna. Czy dobrze zrobi kiedy przejdzie na stronę największego wroga Jacka?

Książkę bardzo lubię i chętnie do niej powracam. W przypadku tej książki sprawdza się powiedzenie "Nie oceniajcie książki po okładce" :-) To naprawdę nie jest żaden erotyk. To piękna opowieść o młodej dziewczynie, która musiała w życiu przeżyć wiele złego i naprawdę ciężko pracować, aby zyskać lepsze życie. Ale nawet kiedy ma już wszystko co chciała powracają do niej demony przeszłości, które chcą odebrać jej szacunek, szczęście, a przede wszystkim upokorzyć ją na oczach całego świata.

 

Książka została ponownie wydana w 2004 roku w nieco ładniejszej okładce.
Niestety ja posiadam wersję typowo Harlequinową :-)

Mój ulubiony cytat:

"Nie kochał jej nikt, pokochali wszyscy..."  


Moja ocena: 5


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz